Bezpečnost provozu vyhrazených technických zařízení

08.08.2017

(Úryvek z návrhu zákona)

6.1 Ověřování stavu bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení
I. a II. kategorie se provádí prohlídkou, revizí nebo zkouškou vyhrazeného technického zařízení, a to po montáži, instalaci, opravě, rekonstrukci/přestavbě popřípadě odstavení zařízení (např. po závažných nehodách), při jeho předání do používání, dále během provozu ve lhůtách stanovených výrobcem, popřípadě prováděcím předpisem a v případech, kdy to nařídí stanovený správní úřad k ověření, zda zařízení splňuje požadavky příslušných právních předpisů (popřípadě normových požadavků, průvodní dokumentace nebo provozní dokumentace zařízení). Účelem těchto činností je ověřit, zda zařízení je schopno plnit svůj účel, aniž by ohrožovalo bezpečnost práce a provozu, zda odpovídá daným provozním podmínkám a zda jeho skutečné provedení je ve shodě s průvodní či provozní dokumentací.

6.2 Ověřování stavu bezpečnosti vyhrazených technických zařízení podle 6.1 revizí nebo zkouškou smí provádět u vyhrazených technických zařízení I. a II. kategorie jen

a) fyzická osoba, která je odborně způsobilá k ověřování stavu vyhrazeného technického zařízení revizí (dále jen "revizní technik") nebo k ověřování stavu vyhrazeného technického zařízení zkouškou,

b) podnikající fyzická osoba a právnická osoba, pokud zajistí výkon těchto činností dostatečným počtem odborně způsobilých osob a revizních techniků (dále jen "oprávněná osoba"), nebo

c) osoba autorizovaná podle tohoto zákona (9.1).

6.3 Prováděcí předpis stanoví, které třídy popřípadě skupiny vyhrazených technických zařízení I. a II. kategorie může ověřovat revizí nebo zkouškami výhradně autorizovaná osoba podle bodu 6.2 písm. c). Kritériem pro jejich zařazení a určení, která osoba bude oprávněna na těchto zařízení vykonávat ověřování, je jak složitost konstrukce vyhrazeného technického zařízení a zajišťování zkoušky jeho bezpečné funkce, tak nároky na technické vybavení a personální zabezpečení celkového ověřování jeho stavu.

6.4 Od stanovených postupů ověřování zkouškou nebo revizí podle 6.1, jež mají být prováděny ve lhůtách stanovených výrobcem nebo právním předpisem, se lze odchýlit v případech složitých výrobních celků, jejichž součástí jsou vyhrazená technická zařízení, pokud je splněna podmínka, že provedenou kontrolní prohlídkou (3.5) bylo prokázáno zajištění jejich bezpečnosti podle požadavků výrobce, právních předpisů a normových požadavků a autorizovanou osobou byl osvědčen jejich řád prohlídek, údržby a zkoušek. Další postup ověřování bezpečnosti používání a provozu vyhrazeného technického zařízení bude určen provozovatelem na základě řádu prohlídek, údržby a zkoušek.

Odůvodnění:

S ohledem na rizika, s nimiž je spojeno provozování zařízení I. a II. kategorie, zákon stanoví, kdo je oprávněn provádět revize, zkoušky a kontrolní prohlídky podle tohoto zákona. Pojem "oprávněná osoba", kterou je podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, která má jednoho nebo více zaměstnanců, popřípadě fyzických osob v jiném smluvním vztahu, odborně způsobilých k provádění revizí nebo zkoušek nebo je sama odborně způsobilá, se zavádí jako legislativní zkratka; udělování oprávnění k výkonu podnikatelské činnosti v tomto oboru se řídí zvláštním právním předpisem [živnostenský zákon].

U složitých výrobních celků je s ohledem na zabezpečení integrity technických zařízení připuštěn odchylný postup ověřování jeho stavu. Komplexní posuzování stavu zařízení je prováděno za účelem schvalování odchylného termínového režimu zkoušek a revizí na vyhrazených technických zařízeních a hodnocení zbytkové životnosti technických zařízení. Podmínkou tohoto odchylného postupu je zavedení systému sledování bezpečného stavu zařízení (tzv. řád prohlídek, údržby a zkoušek) v závislosti na hodnocení rizika, který je osvědčen autorizovanou osobou. Je na provozovateli, aby si v těchto případech vybral vhodný způsob vyhovující jeho potřebám.

Vlastní postup ověřování stavu bezpečnosti provozu vyhrazeného technického zařízení stanoví zákon, prováděcí předpisy, průvodní dokumentace technického zařízení dodaná výrobcem, popřípadě technické normy.

Stávající vyhlášky o vyhrazených technických zařízeních vydané na základě zákona č. 174/1968 Sb. budou zrušeny a nahrazeny výše uvedenými prováděcími právními předpisy. Odpovídající změny zvláštních právních předpisů budou provedeny též dalšími příslušnými ústředními úřady tak, aby nová právní úprava byla kompatibilní s navrhovaným zákonem.

© 2020 Všechna práva vyhrazena - Mezinárodní asociace revizních techniků ČR, BATECH, s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky