Jak se tvoří mentální mapa

24.11.2017

(Návod jak začít)

Mentální nebo-li myšlenkové mapy
jsou stále populárnější na našich kurzech i náš blog získává stále nové čtenáře.
Mnozí se o myšlenkové mapy zajímají, ale zatím s nimi nemají vlastní zkušenost a proto nás žádají, abychom je naučili tvořit. 
Následující článek Vám pomůže začít s jejich tvorbou a užívat všech výhod, které přinášejí.

Možná, že i Vás zaujal jejich neobvyklý vzhled a možnosti, které přinášejí v rozvoji myšlení kreativity, nebo prostě jen chcete zkusit něco nového.
Chtěli byste myšlenkové mapy vytvářet, ale nevíte, jak na to, tak 
následující text je o tom, jak začít.

Myšlenková mapa není seznam

Pokud chcete tvořit mapu, je nezbytné si uvědomit, že to není to stejné, jako klasické poznámky na papíře, jen nějak jinak rozházené, aby to vypadalo zajímavěji. Právě to, že myšlenková mapa umožňuje umísťovat různé informace na různá místa a vyznačovat mezi nimi vzájemné vztahy a vazby,
z ní činí něco úplně odlišného, co je tak pozitivní pro naše myšlení a učení. Nebojte se opustit schematismus, na který jste zvyklí a opusťte hranice, které vás nutí psát si poznámky pod sebe a zleva doprava.

Uvědomte si, co je jádro problému

Základem každé dobré mapy je vytyčení si centrálního bodu, tedy toho, co je podstatou problému, který řešíme. Může to být například dovolená, schůzka, anglická slovesa, ale taktéž i předpisy a normy.
Především je nutné najít opravdu základní prvek problému (učiva), který chceme rozvíjet, aby mapa dávala smysl a byla přehledná.

Přebytečná slova nahradí značky a čáry

Myšlenková mapa by měla být stručná a jasná, aby umožňovala našemu mozku rychlé řešení problému nebo toho co se máme učit se souvisejícími vazbami k zapamatování.
Pokud tedy již máte uprostřed mapy centrální bod (který by měl být ideálně jen jedno slovo nebo číslo, maximálně popis problému), nakreslete si z něj směřující větve a toto téma dále rozvíjejte, ale nikoliv pomocí celých vět,
ale jednotlivých slov (např. holých vět s číslem).
Je důležité problém rozložit na co nejmenší dílky,
se kterými se pak pracuje lépe, než s velkými celky.
Chcete-li znázornit souvislosti, použijte
čáry, značky, barvy nebo různé rámečky.

Hledejte nové vztahy, souvislosti a asociace

Máme tedy centrální bod mapy a z něho vycházející čáry, které jej dále rozvíjejí k souvislostem řešení problému. Nyní je potřeba se na mapu znovu podívat a zkusit k jednotlivým bodům připsat další, které Vás napadají.
Mapa by neměla být předem uzavřený materiál, u kterého už před samotným začátkem psaní víte, co bude obsahovat. Naopak je to otevřený prostor, který nabízí možnost přidávat další a další body, podle toho, jak je potřeba.
Například na kurzu revizního technika u přípravy se učit předpisy pomocí tvoření myšlenkových map můžete zjistit, že vám chybí některé podstatné souvislosti. Doplnit je do souvisle psaného textu by byl problém.
Kdežto v myšlenkové mapě to snadno doplníme.

Pokud hledáte řešení složitějšího problému, můžete s pomocí myšlenkové mapy získat úplně jiný pohled na problém a nakonec jeho řešení možná najdete tam, kde by jste jej vůbec nečekali.
Základem pro úspěšné používaní myšlenkových map je tedy neustálá otevřenost myšlení, stejně jako je tomu při kterékoliv jiné kreativní práci. 

Na našich kurzech Vás můžeme naučit jak tvořit myšlenkové mapy.

Autor: Karel Baborský
 

Formulář na dotazy

© 2020 Všechna práva vyhrazena - Mezinárodní asociace revizních techniků ČR, BATECH, s.r.o.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky